ایده پردازی چیست

همیشه، در همه جا و در هرشرایطی، همه چیز از یک ایده شروع می‌شود. هر رؤیا داستان یک ایده است… .

هرچه که در این دنیا اختراع یا کشف شده، هر علم و دانشی که پدید آمده و هر پیشرفتی که انسان در تاریخ خود داشته، مدیون ابتدایی‌ترین و البته مهم‌ترین گام، یعنی ایده است! و ایده جرقه‌ای‌ست در انبار پنبه!

ایده محرّکی است که رؤیاهای غیرممکن و به نظر تا ابد دست‌نیافتنی انسان‌ها را به واقعیت بدل کرد و به بشر شهامت فکر کردن و تلاش بی‌وقفه برای تحقق رؤیاهایش داد.

و اما بپردازیم به داستان ایده و ایده پردازی در شرایط و زمان فعلی و در موج سوم زندگی انسان‌. امروزه بسیاری فقط معنای ایده را در خاطر خود حک کرده‌اند و با ایده پردازی و مفهوم حقیقی آن بیگانه‌اند.

بگذارید صادقانه‌تر با هم حرف بزنیم. کشور ما پر شده از افرادی که فریاد می‌کشند که ما ایده پردازیم، خلاقیم، نابغه‌ایم و کسی قدر مارا نمی داند! هیچ‌کس روی ایده‌های بسیاری که داریم سرمایه‌گذاری نمی‌کند. زمانی که عمیق‌تر بررسی می‌کنید، می‌بینید این ایده‌های پرسر و صدا، جز پیشنهادهایی خام، پرورش نیافته، پر از حفره و خلاء و اغلب کپی‌برداری از چیزهایی‌ست که در کشور ما نیست و در کشورهای توسعه‌یافته اجرا شده و می‌شود این‌گونه القاء کرد که ایده‌هایی بسیار نو و خلّاقانه‌اند.

اما علت چیست؟

پاسخ، ساده ولی قابل تأمل است. کلمۀ ایده پردازی ترکیبی از دو بخش ایده و پرداختن است. به بیان ساده‌تر ایده پردازی یعنی پردازش اطلاعات. افکار و جرقه‌های ذهنی و سپس پرورش خلّاقانۀ آن‌ها تا زمانی که به ایده‌های کاربردی، بدیع و تازه، جذاب و حیرت‌آور تبدیل شوند که در عین‌حال پختگی، تحلیل، تحقیق و دانش در پس‌زمینۀ آن‌ها آشکار باشد.

ایده پرداز تبلیغاتی

ایده پرداز کسی است که قوّۀ خلاقیّت و تخیّل قدرتمندی دارد. خلاقیّت ذاتی و انتسابی نیست، بلکه باید برای به دست آوردنش آموزش دید، مطالعه کرد و مهارت‌های روش تفکر صحیح خلّاقانه را در خود ایجاد کرد. اما آیا باید به همین حد بسنده کرد؟

مسلماً خیر! ایده پرداز در مسیر آموزش خود، علاوه بر اصول ابتدایی، تکنیک‌های به‌روز و نوین ایده پردازی را نیز آموزش می‌بیند.

اصول اولیه را در کتاب‌ها، مقالات و آموزش‌های بزرگ‌ترین مربیان و مدرسین خلاقیّت در دنیا می‌توان جمع‌آوری و ادراک نمود. (در پایان این نوشتار به معرفی نمونه‌هایی از این کتاب‌ها می‌پردازیم.)

ایده پرداز کسی است که مرتباً مسائل روز را مورد رصد قرار داده و دائماً در حال به‌روز کردن خود، مطالعه، پژوهش، تحلیل و آنالیز در منابع، سایت‌ها و فضای دیجیتال و معتبر دنیاست.

ایده پردازی تبلیغاتی

و اما اجازه دهید که با یکی از مهم‌ترین گرایش‌های ایده پردازی در دنیا آشنا شویم. گرایشی که اقتصاد خصوصی جوامع توسعه‌یافته در قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکا را به شدت تحت‌تأثیر خود قرار داده است؛ اما متأسفانه درکشور ما هنوز مورد غفلت واقع شده است، ایده پردازی تجاری.

در قطب‌های اقتصاد جهان هرچقدر که بعد از مدتی تقاضا و استقبال مردم از یک محصول، خدمت یا برند کاهش می‌یافت، تحقیق و بررسی جدی شکل می‌گرفت و علت شناسایی می‌شد. راهکار حل این علت کم‌کم به علم تازه‌ای با نامی جذاب در دنیای مارکتینگ، فروش، برندینگ و… تبدیل می‌شد.

گذر زمان تا به امروز و تجربه کردن چالش‌های زیاد و گوناگون، این جوامع را به این نتیجه رساند که در عصر ارتباطات، فناوری و توسعه، مهم‌ترین نکته در راستای جذب مجدّد مردم به خرید، مصرف‌گرایی، تجارت، رشد و ارتقاء، ایده پردازی تجاری در تبلیغات و مارکتینگ (ایده پردازی خلاق در تبلیغات) و دست به دامان آن شدن است. چرا که مردم، دیگر آن مردم گذشته نیستند، آگاه‌ترند، انتظارات بالاتری دارند و خلاصه به این سادگی به هرچیزی راضی نمی‌شوند.

تفاوت ایده پردازی و ایده پردازی تجاری درچیست؟

پاسخ ساده است اما تبدیل شدن به یک ایده پرداز تجاری کار چندان ساده ای نیست! در ایده پردازی تجاری علاوه بر خلّاقیّت و اشراف بر اصول و تکنیک‌های پایۀ ایده پردازی ، باید بر اصول بازاریابی و مارکتینگ اشراف کامل وجود داشته باشد. چرا که تفاوت ایده پردازی تجاری نسبت به گرایش‌های دیگر این است که ایده باید به گونه‌ای ساخته و پرداخته شود که قابل پیاده‌سازی اجرایی و عملیاتی باشد. در ایده پردازی تجاری، زمانی پروژه دارای نتیجه شناخته می‌شود که ایده به عمل و اجرا برسد و چرخۀ پول‌سازی را تقویت کند و به رشد و توسعۀ مادی منجرشود.

آنالیز ۲۵۰ برند مطرح دنیا در یک پروژۀ تحقیقاتی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که این برندها در راستای ایده پردازی تجاری، در پلۀ اول، اقدام به تشکیل اتاق فکر می‌کنند و از متخصص‌هایی نظیر استراتژیست برند، استراتژیست محتوا، استراتژیست دیجیتال مارکتینگ، متخصص بسترسازی فضای مجازی، روانشناس تجاری، جامعه شناس تجاری، متخصص طراحی، متخصص امنیت سایبری، متخصص تئوری امواج و… بهره می‌گیرند.

آکادمی ایده پردازی وایاس با اشراف بر این اصل مهم در تبلیغات، با به کارگیری تخصصی‌ترین متدها، به‌عنوان نخستین تیم اتاق فکر تبلیغات روانشناختی در گرایش تجارت الکترونیک، در حال طراحی اتاق فکر و ایده پردازی تجاری برای برندهای موفق داخلی است.

فهرست