رویدادهای اجتماعی

پیش از آن که وارد بررسی موضوع شویم، از شما بابت انتخاب این نوشتار و دوری جستن از مطالب تکراری، مقلّدانه و کلیشه‌ای که برای ترند شدن در گوگل و موتورهای جستجوگر و عدم‌پاسخ به نیاز مخاطب، ساخته و پرداخته شده‌اند سپاس‌گزاریم.

ارتباط نخستین نیاز انسان است، هیچ‌کس بدون ارتباط نمی‌تواند زندگی باکیفیتی داشته باشد. ارتباطات اجتماعی انسان را در مرکز توجه قرار می‌دهند، از استعدادش پرده برمی‌دارند و باعث رشد و گسترش استعدادش می‌شوند. از همه مهم‌تر ارتباط اجتماعی باعث می‌شود که هر انسانی دوستان و حامیان صمیمی و دلسوزی را بیابد و از تجربیات، مهارت‌ها، تفکرات و ایده‌های جدید بهره‌مند شود و مسیر موفقیت خود را کوتاه‌تر کند. ارتباطات در تجارت هم یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین رکن‌هاست. هیچ تجارت، کسب وکار یا برندی نمی‌تواند بدون ارتباطات معنا بیابد، هویت کسب کند، توسعه یابد و آیندۀ خود را ضمانت کند.

ارتباطات اجتماعی به کسب و کارها، برندها و مجموعه‌ها کمک می‌کند که شناخته شوند، مورد اعتماد و اطمینان مخاطبان قرار بگیرند و در حقیقت حمایت کننده پیدا کنند.

هیچ کسب و کاری نمی‌تواند بدون برقراری ارتباط با مشتریانش، محصولات یا خدمات خودش را معرفی کند و داستان جذاب مزایا و ویژگی‌هایش را روایت کند. در حقیقت تجارت حول محور دو هویت اصلی، یعنی فروشنده و مصرف‌کننده می‌گردد و ارتباط، محل اتصال این دو هویت است؛ بهبود و گسترش این ارتباط، رابطۀ مستقیمی با رشد، گسترش، پایداری و امنیت تجارت دارد.

بهترین و تأثیرگذارترین روش برقراری ارتباط، ارتباط حضوری و رو در رو، اصطلاحاً «face to face» است.

ارتباطات حضوری تأثیر فوق‌العاده‌ای روی مخاطب گذاشته و کشش زیادی برای پیاده‌سازی خلاقیّت دارد. شاه‌کلید و رمز نهفتۀ ارتباطات رو در رو، سرعت روند اعتماد و در نتیجه سریع‌تر شدن روند و نرخ تبدیل مخاطب به مشتری ثابتی است که به باشگاه مشتریان ما پیوسته و بر روی برند ما تعصب پیدا کرده است. این مشتری خودش فروشنده‌ای با ایمان خواهد شد! ارتباطات اجتماعی حضوری فرصت بزرگ‌تر شدن را فراهم می‌کنند و با استفادۀ صحیح و خلّاقانه از این ارتباطات و تدوین استراتژی‌های به‌روز می‌توانید نه تنها خریدار، بلکه از آن مهم‌تر هواداران زیادی را با خود همراه کنید. تمامی کسب و کارها و برندهای معتبر دنیا فقط منتظرند تا معضل همه‌گیری ویروس کرونا و پیامدهای آن در حالت کنترل قرار گیرد و فعالیت‌‎های مربوط به سوشال ایونت را مجدداً آغاز کنند. چرا که می‌دانند چه گنجی در پشت این ارتباطات نهفته است!

نمونه‌هایی از سوشال ایونت را به صورت مختصر، کوتاه و فهرستوار با هم مرور می‌کنیم:

  • سمینار
  • افتتاحیه
  • جشن‌ها و سالگردها
  • ملاقات‌های مناسبتی
  • آموزش‌ها
  • ورکشاپ‌ها
  • نمایشگاه‌ها
  • مهمانی‌های اختصاصی برند
  • نشست رسانه‌ای
  • سمپلینگ ایونت

خوشبختانه توجه به این امر در برندها و مجموعه‌های بزرگ تا به حدی اثبات شده که آن‌ها را مصر به اختصاص بودجه و اضافه کردن سمت‌هایی همچون مدیر روابط عمومی، مدیر تشریفات و همایش‌ها و عناوینی از این دست کرده است.

در همین راستا جای تحسین و تقدیر و خرسندی است که مجموعه‌های انگشت‌شماری با هوشمندی، مشاورینی تحت عنوان مدیر مسئولیت‌های اجتماعی به خدمت گرفته‌اند و این رویّه نشان می‌دهد که تا چه حد این رمز و راز کشف و درک شده است؛ اما صادقانه باید گفت که هنوز مسیر زیادی باقی مانده تا برندهای ایرانی در تعاملات تخصصی خود به تراز کشورهای توسعه یافتۀ تجاری نزدیک شوند.

مشارکت‌ها و تعاملات اجتماعی و اصطلاحاً سوشال‌ایونت‌ها به شدت تخصصی و قابل تأمل‌اند و یک سهل‌انگاری در اجرای آن‌ها می‌تواند فاجعه‌ای در ارتباطات شما با مشتریان وفادارتان رقم بزند.

در نتیجه پیشنهاد صمیمانه و دلسوزانۀ ما این است که به دلیل صرف کمی بودجۀ بیشتر و هزینه برای کمک گرفتن از مشاورین این حوزه، تعلل نکرده و اعتبار و آبرویی که با زحمت به دست آورده‌اند و ذهنیت مثبت هواداران خود را به همین سادگی از دست ندهند. تیم اتاق فکر آکادمی ایده پردازی وایاس علاوه بر گذراندن آموزش‌های پایه و تکمیلی و تخصصی در این امر، سعی جدی و مستمر بر آن دارد که با تحلیل، آنالیز و تحقیقات در خصوص کمپین‌های میدانی، میتینگ‌ها و ایونت‌های موفق جهان خود را به‌روز کرده و پیشرو باشد تا پیرو و مقلّد.

فهرست