عکاسی تبلیغاتی یک تکنیک ضروری و اثربخش

بهتر است در ابتدا کمی با مفهوم عکاسی تبلیغاتی آشنا شویم، این تکنیک به عکاسی حرفه‌ای از محصولات، کالا و خدمات یک شرکت یا برند گفته می‌شود که با مهارت و خلاقیّت در راستای انتقال پیام به مخاطب و ایجاد حس خوب و همچنین آشنایی او با محصول همراه است. پس عکاسی تبلیغاتی یک حرفۀ خلّاقانه برای گسترش کسب و کارها به شمار می‌رود.

آغاز عکاسی تبلیغاتی و به نوعی استفاده از این تکنیک مهم در کسب و کار را می‌توان به سال‌های پس از جنگ جهانی دوم در اروپا نسبت داد. سال‌هایی که سیاهی ویرانی بعد از جنگ بر کسب و کارها سایه انداخته و فروش از رونق افتاده بود. در همین سال‌ها فروشندگان و صاحبان سرمایه با  استفاده از دوربین‌های موجود با عکاسی از محصولات و خدمات خود و انتشار آن در مجله‌ها و روزنامه‌ها گامی نو برای فروش بیشتر و آشنایی مردم با کالا و خدمات خود برداشتند؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت تا پایان دهۀ ۱۹۳۰ امکانات عکاسی تبلیغاتی نظیر دوربین‌های تک لنزی انعکاسی وارد بازار شد.

این روزها عکاسی تبلیغاتی جزء جدانشدنی در توسعۀ هر برند و شرکت است. با توجه به تأثیر به‌سزای شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات محیطی در احساس و روان افراد و همچنین تمایل مردم به سادگی و کوتاهی بهترین شیوۀ آشنایی، معرفی و در نتیجه فروش محصولات، گرفتن عکسی متفاوت برای تبلیغات است تا در زمان کم تأثیر خودش را بگذارد و پیام را انتقال دهد.

هدف عکس‌های تبلیغاتی استفاده از آن در شبکه‌های اجتماعی، سایت، کلیپ تبلیغاتی بیلبورد، مجلات، پوستر، تیزرهای تبلیغاتی و کمپین‌هاست. به همین دلیل بهتر است بگوییم توجه به نکات در عکاسی تبلیغاتی بسیار مهم است، فرقی نمی‌کند که عکاسی تبلیغاتی از کفش و یا عکاسی تبلیغاتی از کیف باشد. اصل مهم در عکاسی تبلیغات متقاعدکنندگی است به گونه‌ای که مخاطب را وادار به خرید محصول کند، عکس تبلیغاتی راوی داستان یک محصول است که می‌تواند احساس مخاطب را درگیر کند، پس عکاس تبلیغاتی حرفه‌ای باید علاوه بر مهارت در این رشته، با بازاریابی و استفاده از تکنیک‌های‌ آن در یک عکس و همچنین فرهنگ و سلیقۀ حاکم آشنا باشد. برای مثال عکاسی تبلیغاتی لباس با عکاسی تبلیغاتی از غذا و یا عکاسی تبلیغاتی از لوازم آرایشی متفاوت است و عکاس حرفه‌ای این تفاوت را می‌داند.

 

چه چیزهایی در عکس تبلیغاتی مهم است؟

بعد از اینکه کارفرما هدف عکس و پیام مورد نظر را مشخص کرد، کار به عکاس سپرده می‌شود، این هدف ممکن است برای عکاسی تبلیغاتی از مواد غذایی و عکاسی تبلیغاتی از عطر متفاوت باشد.

در اینجا عکاس بعد از تهیۀ امکانات و تجهیزات لازم باید خلّاقانه وارد عمل شود و به نوعی با انتخاب شیوۀ جدید و یا مکان جدید و… عکس تبلیغاتی را منحصربه‌فرد بگیرد به گونه‌ای که مفهوم عکس و پیام آن واضح باشد. برای مثال عکاسی مینیمال به تازگی مورد توجه قرار گرفته است.

در اینجا بهتر است نکته‌ای را به خاطر داشته باشید حتی اگر به دنبال عکاس تبلیغاتی ارزان هستید فرد حرفه‌ای استخدام کنید تا نسبت به بودجۀ شما عکس بگیرد و کیفیت را فدای کمیت نکنید، زیرا نتیجۀ خوبی نخواهید گرفت!

انتخاب رنگ در عکاسی تبلیغاتی بسیار مهم است، البته در انواع عکاسی تبلیغاتی باید به نوع محصول نیز توجه کرد و با توجه به رنگ‌بندی آن رنگ پس‌زمینه و یا تجهیزات دیگر صحنه را انتخاب کرد، برای مثال در تهیۀ عکس تبلیغاتی لباس زنانه با توجه به نوع لباس و مخاطب آن، یعنی خانم‌ها، رنگ انتخابی باید با در نظر گرفتن این موارد باشد.

نورپردازی و نوردهی نیز از عناصر بسیار مهم در عکاسی تبلیغاتی است، استفاده از فلاش، نورسنج و تنظیم‌دهی نور و ابزار آن در کیفیت و نتیجۀ عکس تأثیر زیادی دارد، مثلاً برای عکاسی تبلیغاتی از لباس و یا عکاسی تبلیغاتی از لاک از دیافراگم‌های خاص آن استفاده می‌شود.

چیدمان در عکاسی تبلیغاتی نیز اهمیت بسیاری دارد زیرا انتخاب درست قرارگیری محصول به تنهایی یا با دیگر چیزها می‌تواند در زیبایی عکس مؤثر باشد.

در تمامی عکس‌ها لوگو باید واضح و شفّاف مشخص باشد تا اعتبار عکس حفظ شود.

حرفه‌ای بودن عکاس در مرحلۀ بعد در ادیت عکس و یا فتوشاپ نمایانگر می‌شود. عکاس تبلیغاتی باید با حفظ تناسب عکس با واقعیت، نوردهی، افکت و… را در ادیت عکس لحاظ کند تا به نوعی گیرایی آن را بیشتر کند و نسبت به کاربرد عکس تبلیغاتی در شبکه‌های مجازی، بیلبورد و… خروجی مناسب آن را تهیه کند.

انواع عکاسی تبلیغاتی

همان‌طور که قبلاً گفتیم، عکاسی تبلیغاتی بسیار گسترده است و شامل انواع مختلفی می‌شود. از آن‌جا که لازمۀ هر برند داشتن عکس‌های با کیفیت تبلیغاتی از محصولات و یا خدمات است، پس این تکنیک می‌تواند در تمام کسب و کارها اثربخش باشد و منجر به شناخت و فروش بیشتر شود؛ البته عکاسی تبلیغاتی به تنهایی این کار را نمی‌کند، اما در کنار عوامل و فاکتورهای دیگر میزان تأثیربخشی زیادی دارد.

در این‌جا بهتر است عکاسی تبلیغاتی را از عکاسی تجاری متمایز کنیم. در عکاسی تجاری که بیشتر برای عمده‌فروشی و خرده‌فروشی‌ها انجام می‌شود، تمرکز بر محصول و نشان دادن آن است، بدون این‌که ایده و خلاقیّت مهم باشد. اما در عکاسی تبلیغاتی خلاقیّت، ایده پردازی، مفهوم، پیام و تکنیک حرف اول را می‌زند و به چالش کشیدن احساسات مخاطب اهمیت دارد. پس در عکاسی تبلیغاتی جزئیات مهم است و باید بیننده را به یاد برند و شرکت مورد نظر بیندازد. بیایید با بعضی از انواع عکاسی تبلیغاتی آشنا شویم:

عکاسی از جواهرات

اگر شما صاحب یک جواهرفروشی هستید باید بگوییم که درخشش در محصولات شما می‌تواند با روح و روان مخاطبانتان بازی کند. عکاسی از جواهرات گاهی کمی سخت و گاه دشوار است. به این دلیل که به تجهیزات بسیاری نیاز دارد. جواهرات از آن دسته محصولاتی هستند که باید در عین سادگی نشان داده شوند و معمولاً با تکه‌ای سنگ، چوب و یا سرامیک در کادر می‌توان نگاه را به سمت جواهر برد و درخشش آن را به نمایش گذاشت. البته فوکوس در این مدل عکاسی کاربرد دارد، استفاده از لنز و دوربین مخصوص نیز در هر عکس حائز اهمیت است. در عکاسی از جواهرات نوردهی باید به شیوه‌ای باشد که زیبایی کار حفظ شود به همین دلیل نور ملایم یا سافت را برای این نوع عکاسی در نظر می‌گیرند. ابزارهای دیگری مانند سه پایه برای گرفتن لرزش نیز کاربردی‌اند.

عکاسی مدلینگ

حتماً خود شما زمان خرید یک پوشاک به دنبال تن‌خور آن هستید تا بالاخره به خرید رضایت دهید! بیشتر برندهای پوشاک برای نشان دادن محصول خود از مدل‌های زن یا مرد استفاده می‌کنند و همین امر باعث توجه به عکاسی مدلینگ می‌شود که نیاز به تجهیزات خاص خود دارد.

در عکاسی مدلینگ لوکیشن و یا مکان عکس‌برداری مهم است، یعنی انتخاب مکان مناسب می‌تواند نتیجۀ عکس را دوبرابر بهتر کند. هچنین در این نوع از عکاسی تبلیغاتی هارمونی و تناسب رنگ محیط و محصول نیز باید به درستی رعایت شود. اگر می‌خواهید برند پوشاک خود را معرفی کنید انتخاب هوشمندانۀ یک مدل می‌تواند در بازخوردی که دریافت می‌کنید مؤثر باشد. حالا اگر عکاس تبلیغاتی حرفه‌ای و با عکاسی مد آشنا باشد مانند یک کارگردان، همه چیز از نورپردازی صحنه گرفته تا زاویۀ درست و طبیعی را بررسی و هدایت می‌کند. برای عکاسی تجاری لباس و یا عکاسی تبلیغاتی و حتی عکاسی مدلینگ اینستاگرام به یک عکاس خلّاق و با تجربه نیاز دارید.

 

 

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی را می‌توان به نوعی همان عکاسی تجاری قلمداد کرد، اگر شما محصولی جدید برای ارائه دارید و قصد معرفی و نشان دادن ویژگی‌های این محصول یا خدمات جدید را دارید و هدف بیشتر بر نشان دادن زوایای محصول و کیفیت آن و در نهایت فروش بیشتر است تا زیبایی و ایده پردازی، عکاسی صنعتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این نوع از عکاسی تبلیغاتی باید پس‌زمینه خلوت باشد و از زوایای مختلف محصول و حتی سایز آن عکس گرفته شود. به طور حتم باید وضوح عکس بسیار بالا باشد زیرا شما می‌خواهید یک محصول عالی و با کیفیت را به طور طبیعی به همه نشان دهید.

بهتر است رنگ‌ها به واقعیت نزدیک باشد و مخاطب تفاوتی بین کالا در عکس و واقعیت مشاهده نکند. در این نوع عکاسی هم شفافیت لوگو باید در نظر گرفته شود. در یک کلام کیفیت ارائۀ بصری در عکاسی صنعتی بسیار مهم است.

عکاس کاربلد در این حوزه باید بتواند در موقعیت درست از کالا عکس بگیرد و حتی اگر لازم است حرکت کالا را در عکس ثبت کند. برای مثال اگر می‌خواهد از یک پنکه عکس بگیرد می‌تواند از آن در حال چرخش عکاسی کند. عکاسی فضای باز یا بسته نیز با توجه به تشخیص عکاس و نیاز به این موقعیت انتخاب می‌شود.

عکاسی فروشگاهی

ساده‌ترین نوع عکاسی تبلیغاتی مربوط به عکاسی فروشگاهی است. محصولات انتخاب شده‌ای که قرار است در سایت یا شبکه های اجتماعی قرار بگیرند و معمولاً از قبل شناخته شده و مخاطبان خاص خود را پیدا کرده‌اند. پس زمینه در این نوع عکاسی سفید است تا محصول به چشم بیاید و خرید برای خریدار آسان شود. از آن‌جایی که در این مدل عکاسی، تنها محصول بدون هیچ تزئین و یا تجهیزاتی نمایش داده می‌شود، پس عکاس باید به تمیزی و بی‌نقص بودن آن توجه کند.

حتماً عکاس از سه پایه برای گرفتن زاویۀ درست و خروجی بدون لرزش استفاده خواهد کرد. به طور کلی در عکاسی فروشگاهی دوربین باید در ارتفاع مناسب باشد و در پایان ادیت عکس به درستی انجام شود، تطابق با محصول در واقعیت نیز در این نوع عکاسی ارزش دارد.

عکاسی مواد غذایی

این نوع عکاسی به نظر هیجان‌انگیز و جذاب است، به خصوص برای کسانی که به عکاسی از موادغذایی علاقه دارند و زمان زیادی را صرف عکاسی از موادغذایی کرده‌اند. برای این افراد عکاسی تبلیغاتی از کیک و یا عکاسی تبلیغاتی از نوشیدنی می‌تواند لذت‌بخش باشد. در این نوع عکاسی هرچه سبک خاص و شخصی را انتخاب کنیم نتیجه متفاوت و جالب خواهد بود. در عین حال که نور طبیعی را باید برای عکاسی برگزینیم، باید به بخش مهم‌تر یعنی تزئین غذا نگاه کنیم. تزئینی که روح عکس را می‌سازد و می‌تواند با عاشقان غذا حرف بزند! عکاس حرفه‌ای که انتخاب می‌کنیم حتماً از ظروف متفاوت و زاویۀ مناسب برای عکس استفاده خواهد کرد. شاید بهتر باشد عکاسی مدرن را در این نوع به کار برد تا سوژه بهتر به چشم بیاید و به سبک شخصی نزدیک‌تر شود.

در عکاسی تبلیغاتی با انواع مختلف، انتخاب عکاس حرفه‌ای در این زمینه اهمیت دارد. تیم وایاس با به کارگیری عکاسان حرفه‌ای در زمینۀ عکاسی تبلیغاتی و با هدف گسترش و فروش هرچه بیشتر محصولات و خدمات شرکت‌ها و برندها، از آغاز تا انتها با برنامه‌ریزی و تشکیل تیم قدرتمند در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ، هرچیزی را که برای یک برند مورد نیاز است با ایده‌پردازی و خلاقیّت پیش خواهد برد تا به نتیجۀ مطلوب و فراتر از انتظار برسید.

فهرست