هویت بصری یک راه میانبر برای صعود

آیا به این فکر کرده‌اید که چطور می‌شود نام خودتان را بر سر زبان‌ها بیندازید و محصول، خدمات و به طور کلی کسب و کارتان را چنان به بقیه معرفی کنید که همه طرفدار پر و پا قرص شما شوند؟ مهم نیست که کسب و کار شما چقدر بزرگ و یا کوچک است، آن‌چه که باید بدانید، ایجاد و انتقال احساسات است. معرفی خود و درگیر کردن مخاطبانتان و سرانجام دستیابی به محبوبیت و شهرتی بی‌نظیر به گونه‎ای که برای همیشه ماندگار بمانید. اما چه روشی می‌تواند برای شما این امنیت و اعتماد را به وجود بیاورد و به توسعۀ کار شما کمک کند؟

حتماً در مورد برند، برندسازی و برندینگ شنیده‌اید! مهم‌ترین بخش هر کار شاید همین برندینگ و برندسازی باشد. در واقع برند در یک جمله همان احساس و درک درونی مشتریان نسبت به شماست. اعتبار شما نزد مشتری. برند این را تعریف می‌کند که مشتریان چه انتظاراتی از شما، کالا یا خدماتتان دارند. با برندینگ، شما تفاوت‌های خود با رقبایتان را به نمایش می‌گذارید تا مخاطبان دلیل برتری شما را ببینند و متوجه ارزش‌هایی که به دنبال آن هستید شوند.

شاید بپرسید که چه چیزهایی بیانگر برند شماست؟ در یک کلام هویت بصری مهم‌ترین فاکتور در برند است. لوگو، بسته‌بندی، شبکه های اجتماعی، وبسایت و… همه انعکاس برند شماست. پس بهتر است به این نکته توجه کنید و اگر تا به حال قدمی برای برندسازی برنداشته‌اید، دیگر باید به فکر باشید، زیرا در دنیای مدرن و ارتباطات گستردۀ امروزی، تنها با برندسازی می‌توانید از رقبا پیشی بگیرید و در دل مشتریانتان جا باز کنید.

قبل از هرکاری باید یک استراتژی برند بچینید. یعنی برنامه‌ای کامل و با جزئیات که از طریق آن بتوانید پیام خود را منتقل و برند خود را معروف و محبوب کنید. مثلاً چه کارهایی؟ در صفحات اجتماعی تبلیغ کنید، ویدیوهای جذاب و مؤثر تولید کنید و هزاران کار دیگرکه لازمۀ برندینگ است.

یک شرط مهم در برندینگ که باید از همان ابتدا آن را در نظر بگیرید و بر طبق آن جلو بروید، اصل یک‌پارچگی است. قبل از شروع کار بنشینید و اهداف خودتان را تعیین کنید، این‌که می‌خواهید برای چه کسانی ارزش‌گذاری کنید و محصول و خدمات شما چه مزایای منحصربه‌فردی دارند؟ سپس به کوچک‌ترین نکات بپردازید و از طرز ارتباط با مشتری و انتخاب لحن و بیان مناسب تا رنگ، لوگو، طراحی کارت ویزیت و بسته‌بندی را تعیین کنید. با این کار یکپارچگی و ثبات را در طول کار حفظ خواهید کرد.

اگر  قصد برندسازی دارید و می‌خواهید کارتان را به صورت جدی شروع کنید، در همین ابتدا بگوییم که طراحی برند بسیار مهم است، یعنی عامل تأثیرگذاری که هویت برند شما را خواهد ساخت و باعث ایجاد ارزش در ذهن مشتری خواهد شد. در حقیقت زمانی که از برندینگ صحبت می‌کنیم، منظور ابزاری قدرتمند است که می‌تواند باعث برتری میان رقبا شود، به این فکر کنید که محبوبیت لازم را با استفاده از برندینگ به دست آوردید و حالا مشتری‌های شما هر زمان که نام برند شما را می‌بینند و می‌شنوند احساسات مثبت و خوبی نسبت به آن خواهند داشت. در واقع تعریف برند نیز در همین تداعیات ذهنی و تجربۀ مشتریان معنا می‌شود.

قطعاً بعد از همۀ این تلاش‌ها، در نهایت برند شما سرمایۀ بزرگی برای شماست که با تکیه بر آن توانسته‌اید از سرمایه‌گذاری‌های بیهوده اجتناب کنید و حالا برند شما دارایی سودآورتان خواهد بود.

هویت بصری

برند مجموعه‌ای از طراحی‌ و خلاقیّت‌هاست، در راستای برندسازی آن‌چه که ارزش و خصوصیات برند را افزایش می‌دهد و جزء جدا نشدنی آن به حساب می‌آید، هویت بصری است. برای مثال اگر شما صاحب یک کارخانۀ شکلات‌سازی باشید برای معرفی برند و شهرت و پیشی گرفتن از رقبا باید به فکر طراحی‌های به‌روز و منحصربه‌فرد باشید، که همه زیر مجموعۀ هویت بصری هستند. این موارد شامل، طراحی لوگو، طراحی پیکسل تبلیغاتی، رنگ‌بندی سازمانی و جامع، موشن گرافیک، لوگو موشن، شعار، نماد، بسته‌بندی، لوگوتایپ، وب‌سایت، موسیقی، کاراکتر، نوشتار، عطر و بو، طعم و… می‌شود.

برای مثال کارخانۀ چی‌توز از کاراکتر معروف میمون موتورسوار برای برندسازی خود استفاده کرد. یا اگر شما صاحب همان کارخانۀ شکلات سازی باشید می‌توانید با تولید شکلات در طعمی نوستالژیک به نوعی برند خود را برجسته سازید. برای پرداختن به بخش هویت بصری به یک تیم قوی احتیاج دارید، زیرا یکی از شالوده‌ها‌ی برند همین هویت بصری است. بگذارید یک مثال ساده بزنیم، اگر بخواهید رنگ برند خود را انتخاب کنید باید بدانید روانشناسی رنگ در برندینگ اهمیت دارد پس باید دنبال تیمی باشید که با این حوزه آشنایی کامل داشته باشد. به طور خلاصه باید انتخاب آگاهانه داشته باشید. تیم وایاس برای انتخاب‌های هوشمندانه و پرداختن به جزئیات در حوزۀ هویت بصری و برندینگ، گام به گام همراه صاحبان کسب و کارها و تجارت‌ها خواهد بود تا علاوه بر رسیدن به اهداف خود در کوتاه مدت بتوانند صاحب یک برند معروف و محبوب باشند که در نهایت به سودآوری و فروش منجر خواهد شد.

فهرست