پرسنال برندینگ

مسلماً همین الان که می‌خواهید شروع به خواندن این مقاله کنید، از خواندن مطالب تکراری و کپی در سایت‌های مختلف خسته شده‌اید. لبخند بزنید، نفس عمیقی بکشید و با خیال راحت و آسوده تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

این‌بار شانس به شما رو کرده است! دنیای امروز دنیای شناخته شدن، دیده شدن و آگاهی بخشی است. شناخت مقدمۀ ارتباط و جذب مخاطب و اولین گام وارد شدن به دنیای بزرگ تجارت، موفقیت، شهرت و محبوبیت است.

همان‌طور که یک کسب و کار یا تجارت موفق به شناخته شدن نیاز دارد، یک شخص هم نیاز به شناخته شدن دارد. شناخته شدن مقدمۀ اثرگذاری به حساب می‌آید و اثرگذاری لازمۀ موفقیت است.

افراد برای اثرگذاری و جذب مخاطب نیاز به برند شدن دارند؛ درست مثل کسب و کارها و تجارت‌ها.

در دنیایی که هرکس سعی دارد مهارت‌های خودش را بروز دهد، برای مطرح شدن و بروز استعدادها و مهارت‌ها باید اصولی، درست، هوشمندانه و حرفه‌ای عمل کرد، پرسنال برند یا برند شخصی محبوب‌ترین، کاربردی‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و مورد اعتمادترین راهکار شناخته شدن، به خصوص در فضای مجازی، فضاهای دیجیتال و دنیای آنلاین مارکتینگ در جهان و ایران بوده و برای بسیاری از اینفلوئنسرها، بلاگرها، خواننده‌ها، مدیران، ورزشکاران، بازیگران، هنرمندان، خبرنگاران، مجریان، مدرسین و استادان، ایده‌پردازان، صاحبان مشاغل شخصی، دارندگان مهارت‌های فنی و… مورد نیاز است.

این افراد، در سال‌های اخیر، به دنبال ساخت و پردازش و پرورش برند شخصی خودشان هستند و هزینه‌های هنگفتی نیز در راستای این امر و انتخاب مشاورین برندینگ شخصی حرفه‌ای و کاریزماتیک می‌کنند.

پرسنال برندینگ را می‌توان این‌گونه معرفی کرد:

«فرایند بلندمدت تبدیل یک شخص به یک شخصیت مؤثر، جذاب، دارای کاریزما و جاذبه، دارای اعتبار و نفوذ در اجتماع و شکل‌دهی هویت اجتماعی که خاص و مختص اوست. به گونه‌ای که درچشم بخشی از جامعۀ خود و حتی بیرون از جامعه و کشور خود، به‌عنوان الگویی محبوب از فرهنگ‌سازی، مهارت، اخلاق، رفتار، پوشش و گفتار حرفه‌ای و صادقانه و به دور از نمایش و خودنمایی پذیرفته شود.»

اصول برندینگ شخصی

پرسنال برندینگ صحیح، پایدار و ماندگار به گونه‌ای‌ست که در پی مشهور کردن و مشهور شدن و پرحاشیه بودن نیست؛ بلکه به دنبال خلق هویت و شخصیتی بزرگ‌تر و وسیع‌تر از اسم و رسم شناسنامه‌ای یک فرد است. به زبان ساده‌تر، برندسازی شخصیت به دنبال بزرگ کردن اسم شخص نیست، بلکه به دنبال بزرگ کردن هویت ارزشمند و شخصیت‌سازی و تبلیغ ویژگی‌ها و نقاط قوت اوست و اسم شخص هر چقدر هم که مشهور باشد، در لابه‌لای شخصیت شناخته شده از او در اذهان مردم گم می‌شود.

مراحل ابتدایی و اولیۀ شروع فرایند برندسازی شخصی:

 • زمینه‌ای که به آن علاقه دارید و در آن استعداد دارید و می‌خواهید شما با آن قالب شناخته شوید را انتخاب نمایید.
 • ویژگی‌های اخلاقی، ارزش‌ها و هنجارها، باورها و خط قرمزهای خود را تحلیل کرده، مرور کنید و دقیق روی کاغذ بیاورید، چرا که هویت شما تعریفی از همین‌هاست!
 • بسیار جدی و با عزم و اراده در زمینۀ انتخابی خود تحقیق، تفحص، مطالعه و کنکاش نموده و بخش زیادی از زمان خود را برای حرفه‌ای‌تر شدن و کسب مهارت بیشتر و به روز کردن مستمر اختصاص دهید.
 • جامعۀ هدف و مخاطبینی که علاقه دارید در آینده شما را دنبال کنند، به طور کامل و دقیق مشخص کنید.
 • در درگاه‌های مجازی، فضاهای آنلاین و دیجیتال برای خود سایت و حساب کاربری مشخص، با یک نام واحد ایجاد کنید که افراد بیشتری بتوانند شما را بشناسند و دنبال کنند و مخاطبان بیشتری را با خیال آسوده جذب کنید.
 • دقیقاً خود را به چشم یک برند ببینید و برای خود هویت بصری جذاب و مؤثر تدوین و طراحی کنید تا به‌عنوان یک فرد حرفه‌ای و قابل اتکا شناخته شوید.
 • استراتژی محتوایی خود را دقیق ترسیم کنید و براساس آن شروع کنید به تهیۀ محتواهای جذاب و خلّاقانه در زمینۀ انتخابی و به مرور آن‌ها را در درگاه‌های ارتباطی خود بارگذاری و اشتراک‌گذاری نمایید.

محتواها به ترتیب اولویت تأثیرگذاری بر مخاطب:

 1. ویدئو
 2. طرح‌های گرافیکی متحرک و موشن‌ها
 3. پادکست و صدا
 4. عکس
 5. طرح‌های گرافیکی ثابت و بنری
 6. متن

تکنیک‌های پرسنال برندینگ

در تولید محتوا دقت داشته باشید که محتوای شما برطرف‌کنندۀ نیاز مخاطب، پاسخ دهندۀ سؤالات و ابهامات او و مفید و به‌روز و به دور از کپی و تکرار باشد و مرتباً از مخاطبین نظرخواهی کنید.

روز به روز سعی کنید اخلاق، رفتار، گفتار، پوشش، مهارت‌های ارتباطی و… خود را ارتقاء دهید. مهم‌ترین نکته، زمان گذاشتن همیشگی و مستمر برای خودسازی است نه برای تغییر دیگران.

مراقب سبک زندگی خود باشید، چرا که عمل شما تکثیر و دیده می‌شود. کلام و شعار و رفتارهای نمایشی هیچ تأثیری بر مخاطبان ندارد. پرسنال برندینگ یعنی قرارگرفتن زیر ذره‌بین؛ در یک کلام، خودتان باشید!

در پرسنال برندینگ حساسیت تا جایی بالاست که تنها یک اشتباه که از دید شما کوچک هم هست، می‌تواند آتش بزرگی باشد برای سوزاندن تمامی زحماتتان در طول مدت‌ها تلاش و کسب اعتبار.

مشاور پرسنال برندینگ

حضور مشاور و منتور متخصص در تمام پروسۀ پرسنال برندینگ یک اصل اساسی است. منتور و مشاور، مسیر را می شناسد و تمامی مشکلات را دقیق بررسی می‌کند. آنالیز رقبا، طراحی مسیر و نقشۀ راه و خلاقیت و ایده‌پردازی نیز از وظایف منتور و مشاور منتور و مشاور برندسازی شخصیت است.

یک مشاور حرفه‌ای پرسنال برندینگ:

 • در برگزاری سمینار، وبینار، ورکشاپ و دیگر موارد سوشال میتینگ و ایونت به شما کمک می‌کند.
 • در پوشش رسانه‌ای رویدادهای ویژه از شما حمایت می‌کند.
 • استراتژی مؤثری در راستای مطرح شدن شما در فضای مجازی و آنلاین پیاده‌سازی می‌کند.
 • در تمام فرایند (حداقل یکساله) همراه و حامی و در کنار شماست.
 • پرانرژی، مثبت‌نگر، آینده‌نگر و واقع‌بین بوده و مدیریت بحران و زمان را به خوبی می‌شناسد.
 • برروی آموزش شما سرمایه‌گذاری زمانی جدی کرده و متناسب با گرایش شما، آموزش‌های مربوط به روانشناسی کاریزما، تیپ‌شناسی، اجرا، بیان و مهارت‌های ارتباطی، ارتباطات رسانه‌ای، بینش، نگرش، تغییر الگوهای ذهنی، تئوری امواج، اصول پوشش، رفتار و گفتار در برندینگ شخصیت، مخاطب شناسی، رهبری ارتباطات و… را به شما ارائه و تفهیم می‌کند.
 • صحت و اصولی بودن مسیر پیشنهادی خودرا ضمانت می‌کند.
 • و بسیاری از فاکتورهای مؤثر دیگر که از حوصلۀ این مقاله خارج می‌شود را داراست.

راز موفقیت در برندسازی شخصی

پرسونال برندینگ جهت رسیدن به اهداف شخصی و حرفه‌ای شماست. همان‌طور که گفتیم برند سرمایۀ شما به حساب می‌آید و در واقع یک رزومه محسوب می‌شود. در بازار داغ تکنولوژی و اطلاعات، با رقبای بی‌شمار، برندسازی شخصی اهمیت زیادی دارد. البته همین جا باید بگوییم که برای این راه پر فراز و نشیب باید کمی حوصله به خرج بدهید و صبر کنید.

زیرا برندینگ شخصی نیازمند زمان کافی است. برای مثال اگر با استفاده از ابزارهای سئو و طراحی سایت قصد بالا آمدن وب‌سایت در نتیجۀ جستجوی گوگل را دارید، باید مدت زمانی را برای دستیابی به این هدف صبر کنید. همچنین فراموش نکنید که در پرسنال برندینگ تبلیغات برای شما سکوی پرتاب خواهد بود، پس مقداری از هزینه و وقت خود را صرف تبلیغات متعدد کنید.

در برندینگ شخصی آنلاین نیز باید پیش از شروع، هدف و ارزش‌های خود را تعیین کنید، این‌که چطور خود را به بقیه معرفی می‌کنید و می‌خواهید چه تصویری از خود را به نمایش بگذارید تا در نهایت انتظارات دیگران از شما را تعیین کنید؟

تیم وایاس به این نکته عقیده دارد که برند، اعتبار صاحبان کسب و کار در نزد مشتری است. یعنی شما هرکار مثبت یا منفی در راستای تحقق برند انجام دهید در نهایت به افزایش یا کاهش اعتبارتان نزد مشتری منجر خواهد شد. به همین دلیل ما بر تشکیل یک تیم قوی و حرفه‌ای و یک استراتژی برندسازی بلندمدت تأکیید می‌کنیم. شما با برندسازی شخصی علاوه بر اعتبار، صاحب شهرت و محبوبیت خواهید شد پس بهتر است در جریان برندسازی شخصی یک سبک نو به علاقه‌مندان خود ارائه دهید و تا حد ممکن از حاشیه دوری کنید. همان‌طور که قبلاً توضیح دادیم باید اصل ثبات و یکپارچگی را در جریان پرسنال برندینگ حفظ کنید، یعنی رنگ، لوگو، شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا، وبسایت و… همه را با نظم و هماهنگی هم پیش ببرید.

توجه به ارتباط و تعامل احساسی و هیجانی با مشتری را فراموش نکنید! جالب است که بعضی از افراد برعکس از همان ابتدا بنا را بر ناسازگاری می‌گذارند و به مشتری به‌عنوان یک عامل خنثی نگاه می‌کنند به گونه‌ای که مشتری آخرین فاکتوری است که یا از آن‌ها خرید می‌کند و یا رد شده و صرف‌نظر می‌کند. این یک اشتباه بزرگ است که به نوعی تلاش‌های شما را بی‌اثر خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که مشتری عضو خانوادۀ برند شماست و هرچقدر که از نظر احساسی با او تعامل بیشتری داشته باشید افراد بیشتری را عضو این خانواده می‌کنید. این ارتباط می‌تواند در نحوۀ صحبت کردن با مشتری و یا پرزنت کردن او و یا از کمی قبل تحقیق و جستجو در مورد سلیقه و انتظارات او باشد. پس بهتر است از همان ابتدا مخاطب هدف خود را تعیین کنید، اگر صاحب یک آرایشگاه زنانه هستید مخاطب هدف شما خانم‌ها خواهند بود، اگر تولیدکنندۀ اکسسوری کودکان باشید، مادران مخاطب شما هستند. در این زمینه می‌توانید با ایجاد گروه‌های تخصصی فعالیت خود را گسترش دهید.

برای گسترش برند خود لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید، ابتدا بدانید که بهتر است همۀ کارها را به صورت قانونی پیش ببرید تا دچار مشکل نشوید. از ایجاد و طراحی وب‌سایت غافل نشوید و سپس برای بهینه‌سازی آن اقدام کنید. در این زمینه تیم تخصصی وایاس نیز با برنامه‌ریزی و استفاده از تکنیک‌های به روز برای این مورد به مدیران کسب و کار کمک می‌کند.

مراحل پرسنال برندینگ

در اینجا چند نکتۀ کلی در روند پرسنال برندینگ را به طور خلاصه بیان می‌کنیم:

سعی کنید در تولید محتوا خلاقیّت به خرج دهید در عین حال یکپارچگی را حفظ کنید.

برای جلب مخاطب هرچیزی را نگویید و همیشه حقیقت را بیان کنید.

انتظار نداشته باشید زود به نتیجه برسید پس با صبر و حوصله به تلاش خود ادامه دهید.

در روند تولید محتوا کپی و تقلید نکنید، سعی کنید سبک و داستان خاص خود را داشته باشید و تنها به تولیدمحتوای متنی اکتفا نکنید، ویدیو و پادکست بسازید.

برای مخاطبانتان از روند کار خود بگویید و به آن‌ها آموزش دهید.

از تمام ابزارهای موجود برای گسترش و کیفیت کار خود استفاده کنید، برای مثال اگر فودبلاگر هستید از دوربین و یا بک‌گراند‌های جدید استفاده کنید.

اگر به مخاطبانتان وعده می‌دهید حتماً به آن عمل کنید و انتظارات آن‌ها را برآورده کنید.

در شبکه‌های اجتماعی اکانت بسازید و پروفایل‌های خودتان را همیشه به روز و قوی نگه دارید.

گاهی برای جلب توجه مخاطبان به آن‌ها خدمات ،کالا یا آموزش رایگان بدهید.

برندینگ احساسی

در برندینگ احساسی اصل تعامل با مخاطب و درگیر کردن اوست تا به نوعی از جانب او یک بازخورد احساسی و یا انگیزه برای کار کردن با شما و یا خرید محصولتان ایجاد شود. برای این کار باید خود را به جای مشتری بگذارید تا بتوانید احساسات و انتظارات او را بررسی کنید و سپس در مورد سلیقه و حتی قدرت خرید آن‌ها تحقیق کنید، به طوری که این حس در مشتری ایجاد شود که شما همان کسی هستید که می‌تواند نیاز او را برطرف کند و راهنمای خوبی برای او باشد. برای این کار بد نیست اگر ویژگی منحصر به فرد خود را داشته باشید.

پرسنال برندینگ نقطۀ پرتاب برای رسیدن به آرزوهای بزرگ است. منتورها و مشاوران متخصص آکادمی ایده پردازی وایاس دوستان زیادی را در مسیر برندسازی شخصی همراهی نموده‌اند که هنوز هم دوستیشان افتخار ماست و نتیجۀ مطلوب نهایی آرامش خاطر ما و لبخند رضایتی از ته دل.

فهرست